GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ KÖRKÉP (helyzetjelentés, a helyzetek jelentése)

A Magyar Drámapedagógiai Társaság a XXVIII. Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Fesztivál programjának részeként, nyitó programjaként konferenciát szervez 2019. június 6-án, csütörtökön 15 órai kezdettel
GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ KÖRKÉP
(helyzetjelentés, a helyzetek jelentése) címmel
A rendezvény helyszíne: Szent-Györgyi Albert Agóra, Szeged (6722 Szeged, Kálvária sgt. 23.)
A fesztivál támogatói: Nemzeti Tehetség Pályázat, Nemzet Kulturális Alap Közművelődés Kollégium
Meghívott szakmai vendégeink között találhatók a színjátszással foglalkozó országos szervezetek vezetői, képviselői, a hazai gyermek- és diákszínjátszás, a drámapedagógia szakemberei, akik előadásuk mellett a párbeszéd lehetőségét is megadják. Rendezvényünkre hívjuk és várjuk a határon túli magyar, színjátszással és/vagy drámapedagógiával foglalkozó szervezetek és csoportok vezetőit is, valamint azokat a fiatal csoportvezetőket, akik szívesen találkoznának a színjátszás jeles képviselőivel.
A tanácskozás tervezett programja:
június 6. csütörtök
14.00-15.00 Érkezés, regisztráció
15.00-16.00: Konferencianyitó – közös lazító, ismerkedő játéktréning
16.00 – 18.00 Az egyes földrajzi területeken végzett munkáról szóló rövid beszámolók. Egyes felkért műhelyvezetők kiselőadása, a jelenlegi helyzet értékelése
Válogatás a programból (sorrend nélkül):
Regős János: Áttűnések és kapcsolatok a generációk között a magyar amatőr színjátszásban
Tóth Zoltán: 30 éves az ODE – helyzetkép a diákszínjátszásról
Golden Dániel: Drámapedagógia a közneveléstől a felsőoktatásig
Bethlenfalvy Ádám: Néhány külhoni példa a színház és a dráma oktatásba illesztésére
Körömi Gábor: Gyermekszínjátszás és pedagógia
18.00 – 19.00: Munkavacsora
19.00 – 22.00: Műhelymunka, a határon túli delegáltak és a hazai műhelyek képviselőinek eszmecseréje – a kapcsolatépítés jegyében
21.30 – 22.00 A konferencia összegzése (amennyiben a résztvevők ezt szükségesnek látják: közös nyilatkozat, vagy együttműködési terv, avagy tájékoztató elfogadása). A konferencia zárása
A gyermekszínjátszók országos fesztiváljának június 7-8-i programjában az év legérdekesebb előadásai mellett rangos szakmai programokra is sor kerül: tréningek, előadások várják a résztvevőket.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részvételét a koromig@yahoo.com e-mail címen jelezze, ezt követően lehet regisztrálni.

A XXVIII. WEÖRES SÁNDOR ORSZÁGOS GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ FESZTIVÁLRA MEGHÍVOTT CSOPORTOK JEGYZÉKE

(Frissítve 05.14-én)
A május 12-én estére ígért eredményt nem sikerült honlapunkon közzétenni: a nagy érdeklődés túl nagy terhelést jelentett a honlapunkat üzemeltető szervernek. (A wso.hu oldalunk hasonló sorsra jutott: lefagyott, nem volt elérhető.) Ezért került fel a Magyar Drámapedagógiai Társaság Facebook oldalára a lenti jegyzék.
Rövid (de számunkra vég nélkülinek tűnő) betegeskedés után honlapunk meggyógyult, a frissített lista az alábbiakban olvasható.
Elnézést kérünk mindazoktól, akik ígéretünk ellenére nem tudták ezen az oldalon olvasni a jegyzéket.
A felmenő rendszerű országos találkozó záró eseményére, az országos fesztiválra idén – az előző évekhez viszonyítva – kevesebb vendéget van lehetőségünk meghívni. Az idei remek kínálatból a regionális találkozók zsűrije által javasolt csoportok létszáma és műsorideje két fesztivált is kitöltött volna. Ezért sok kiváló előadás meghívásáról le kellett mondanunk.
(Szeretnék a következő tanév első felében a most kimaradó csoportok közül nagyobb rendezvényeinken fellépési lehetőséget biztosítani majd néhány további csoportnak – olyanoknak, akik most kimaradtak.)
A meghívott csoportok:
1. Határon innen
Alföldi Gyermekszínpad,
Debreceni Művelődési Központ, Debrecen, Haverkák, avagy…, rendező: Várhidi Attila
Álmosdi Ekhós Rajkók, Roma Láng Egyesület, Álmosd, A cigány tündér, rendező: Szilasi Zsanett
Avastetői Pegazus Csikók, Avastetői Általános Iskola és AMI, Miskolc, Tökéletlen szülők, tökéletlen gyerekek, rendező: Nagy Andrea
Bendegúzok, Országh Kristóf Általános Iskola, Sirok, A bajusz, rendező: Gál Zoltán
CsepPet, Érsekvadkerti Petőfi Sándor Általános Iskola, Érsekvadkert, Mese a lányról, aki nem beszélt, rendező: Fontányi Andrea, közreműködött Temeláné Csernák Bernadett
CsosziBoszik, Veszprémi Cholnoky Jenő Általános Iskola, Veszprém, Félelmeink, rendező: Neuburger Éva
Főnix Csoport, Csengelei AMI, Csengele, Csongor és Tünde kicsit másképp, rendező: Lantosné Horváth Irén
G.B.CS: IKT, Nagy Imre Általános Iskola és AMI, Budapest, Örkénykeskedünk…, rendező: Körömi Gábor
Izgő-mozgó Színpad, Vigyázó Sándor Művelődési Központ, Budapest, Mersz vagy mersz? avagy önszántából mindenki nyer!, rendező: Almássy Bettina
Kalamajka Csoport, Kecskeméti Vásárhelyi Pált Ált. Isk. és AMI, Kecskemét, Lélekmadár, rendező: Vass-Eysen Ábel
Kalamajka Csoport, Szegedi Jerney János Általános Iskola, Szeged, Sárkánybál, rendező: Lovai Ágota
K.Ö.B.Ö.  Csoport, Eck Imre AMI, Pécs, Bully vagy nem buli, rendező: Komlóczi Zoltán, videó: Paplaure Tamás, hang: Nagy Bálint
Magocska, Attila Király Gimnázium, Általános Iskola és AMI, Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskolája, Aba, A tojás, rendező: F. Korcz Judit és Tömör Zsuzsanna
Pemetefű, Szegedi Jerney János Általános Iskola, Szeged, Ének a kőszívű királyról, rendező: Lovai Ágota
PERSZE, Petőfi Művelődési Ház és Könyvtár, Berhida, …függőben…, rendező: Fésüs Éva
Petőfis Pupákok, Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola, Gödöllő, A walesi bárdok, rendező: Kis Tibor
Pogácsa az Arénában, Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület, Budapest, Imbolygó iskolabolygó, rendező: Koltai Judit
Szabó Magda Színjátszó Csoport, Szabó Magda Kéttannyelvű Általános Iskola, Budapest, Meséld el fiam, rendező: Szalai Ádám, Várkonyi Dániel
Szálka Stúdió, Tatabányai Árpád Gimnázium, Tatabánya, Törékeny, mint az üveg, rendező: Tara Andrea
Turbó Csiga, Siófoki Beszédes József Általános Iskola, A nap leánya, rendező: Takács Tünde

2. Határon túlról
Románia
Huncutkák, Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad, A boszorkány lányai, rendező: Rusz Csilla
Szerbia

Palicsi Színjátszó Grund – Nagyok, Palicsi Magyar Művelődési Egyesület és Miroslav Antić Általános Iskola, Palics, Szerbia, Rómeó és Júlia, rendező: Kalmár Zsuzsa, csoportvezető: Arnold Ildikó
Szlovákia
Harkácsi Pimpó Bábcsoport, Harkácsi Alapiskola, Szlovákia, Vörös Rébék, rendező: Dolinsky Irén, Vezér Klára és Csutor Vezér Zsófia
Szlovénia
Kisoroszlánok, Magyar Nemzetiségi Művelődési Központ, Lendva, Háziolvasmány, avagy a János vitéz, rendező: Koter Gizela és Nagy Éva
Az országos fesztivál Szegeden kerül megrendezésre. A meghívást elfogadó csoportok előadásai június 7-én és 8-án lesznek láthatók a Szent-Györgyi Albert Agórában.