Színház-Dráma-Nevelés (30.)

2022. november 18-19.
2022. november 18-19-én (‘nulladik nap’ 17-én!) harmincadik alkalommal kerül megrendezésre a Magyar Drámapedagógiai Társaság szakmai hétvégéje a Marczibányi Téri Művelődési Központban. Ebben az évben különös aktualitást ad a módszertani hétvégének, hogy a hazai színházi nevelés és annak vezető társulatai is kerek évfordulót ünnepelnek. Éppen ezért kiemelt szerepet kap – az itthon is ismert angol rövidítéssel TIE-nak is nevezett – színházi nevelés. A Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó ez évi tapasztalatait feldolgozó záró eseményként gyermekszínjátszó rendezőknek szóló foglalkozások is bekerültek a hétvége választékába.
Rangos szakmai programmal várjuk mindazokat, akik érdeklődnek a gyermekszínjátszás, a drámapedagógia és a színházi nevelés iránt. A rendezvény vendégei tréningeken, bemutató órákon, saját élményű foglalkozásokon és színházi nevelési előadásokon vehetnek részt.
Várjuk a szervező, a Magyar Drámapedagógiai Társaság tagjait is: az egyesület tisztújító közgyűlést tart. Egyesületi tagjainak jelenléte fontos a közeljövőnket érintő személyi döntésekben.
Helyszín: Budapest, II. kerület, Marczibányi tér 5/A
A foglalkozások többnyire létszámkorlátosak, ezért a rendezvényen való részvétel regisztrációhoz kötött. A leírásoknál jelöltük, hogy mely programoknál van résztvevői, illetve nézői létszámkorlát. Az online regisztrációban csak magára a programra lehet regisztrálni; hogy a programon belül ki lesz résztvevő és ki lesz néző, a program napján, reggel, a személyes megjelenéskor dönthető el – a létszámkorlát figyelembevételével. Ez ügyben is számítunk vendégeink rugalmas hozzáállására.
REGISZTRÁCIÓ: ide kattintva vagy a következő cím bemásolásával: https://forms.gle/ivdZUd8PW1E53PtMA
A regisztráció menete:
A sikeres (és rövid idő alatt lebonyolítható) regisztráció érdekében a következőket javasoljuk:
– Tekintse meg a részletes programot, válasszon a párhuzamosan futó foglalkozások közül.
– Töltse ki a regisztrációs űrlapot.
– Ha megválaszolt minden kérdést, kiválasztotta a programokat, kattintson a „küldés” vagy „submit” gombra.
– Ne felejtse el a részvételi díjat átutalni, mert a regisztráció csak a befizetéssel együtt érvényes.
FIGYELEM: a regisztráció a részvételi díj befizetésével válik érvényessé!!!
Aki regisztrált és befizette a részvételi díjat, a rendezvény napján az aulában elhelyezett regisztrációs pultnál átveheti a belépőt.
RÉSZVÉTELI DÍJ:
Péntek:          (tagoknak) 2.000 Ft      (nem tagoknak) 2.500 Ft
Szombat:       (tagoknak) 3.000 Ft      (nem tagoknak) 4.000 Ft
Bérlet:            (tagoknak) 4.250 Ft      (nem tagoknak) 5.500 Ft
A részvételi díjat kérjük előre átutalni.
Bankszámlaszám: Magyar Drámapedagógiai Társaság, OTP 11701004-20065946, azonosításként kérjük, tüntesse fel az „SZDN” rövidítést, a jelentkező nevét és a dátumot vagy dátumokat!
A befizetés határideje: november 17. (csütörtök)
A rendezvényről fotók készülnek, amiket online felületeinken használunk. A regisztrációval a résztvevők hozzájárulnak a felvételek közzétételéhez.
Szeretettel várjuk!
A részletes program itt olvasható. 

ORSZÁGOS GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ-RENDEZŐI FÓRUM – 2022

Figyelem, változás a programban!
A Magyar Drámapedagógiai Társaság szervezésében 2022. szeptember 24-én, szombaton 10 órai kezdettel
Helyszín: Budapest, Marczibányi Téri Művelődési Központ
(www.drama.huwww.wso.huorszagos.talalkozo@gmail.com, tel.: +3620 2820861, +3670 9383157)
A Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó és Fesztivál nem ért véget 2022 júniusában: ebben az évben két rendezvényünk is foglalkozik a tapasztalatok feldolgozásával.
A Magyar Drámapedagógiai Társaság munkatársai a felmenő rendszerű országos program egyes állomásain a szervezés, lebonyolítás, a szakmai értékelés, a zsűrizés kapcsán is sok olyan esettel találkoznak, ami kérdést/kérdéseket vet fel, és amelyekkel a folytatásban, a későbbiekben is foglalkozni kell. Ennek egyik adekvát formája a rendezői fórum, ami idén is olyan időszakban kerül megrendezésre, amikor a csoportvezető-rendezőktől kapott visszajelzések a szervezők számára még beépíthetők a következő évad tervezésébe, programjába, és amikor a másik irányból közelítve a csoportvezetőkhöz eljutó információk még hasznosulni tudnak, beépíthetők az egyes csoportok életébe.
Az egynapos országos fórum nem vállalkozhat arra, hogy meg is oldja a felmerülő problémákat. De arra igen, hogy teret adjon a visszajelzéseknek, felerősítheti, más szintre helyezheti a szakmai kommunikációt, ami szakterületünk további fejlesztésében jelentős lépés lehet.
Fontosnak tartjuk, hogy bár elnevezésében országos a fórum, de mint a gyermekszínjátszás hazai rendezvényein rendre, itt is örömmel látjuk a határon túli magyar nyelvű gyermekszínjátszás képviselőit!
A közös ügyeink megbeszélése mellett megnézhetjük az idei WSO néhány kiváló előadását, melyeket szakmai beszélgetés követ.
A rendezvényen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!
A PROGRAM:
9.00-tól: Regisztráció
10.00: Köszöntő, bevezető – Kaposi László, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnöke
10.10-től (változás a programban)
Történetből szituáció, meséből valóság
A foglalkozás vezetője, Meleg Gábor írta: “Ottlik Géza Az utolsó mese c. művéből kiindulva kísérletet teszek a résztvevőkkel arra, hogy együtt színpadra varázsoljuk az irodalmi alapanyagot mindössze 45 perc alatt. A vállalkozó kedvű résztvevők több csoportban dolgoznak majd. Segítségünkre lesz a Budapest VIII. Kerületi Vörösmarty Mihály Gimnázium néhány diákja is.”

11.00-től
VÁLOGATÁS
a 2022-es országos gyermekszínjátszó találkozó és fesztivál előadásaiból
Az előadások után rövid beszélgetés az alkotókkal – gyerekekkel és felnőttekkel
A szakmai beszélgetés vezetői: Golden Dániel, Körömi Gábor, Meleg Gábor
(A kaposvári Keltető csoport 09.23-án lemondta A szívem egy bezárt bódé c. előadást.) 

HANGZATKÁK: „Magyar vagyok!” (ünnepi műsor)
Magyar Táncművészeti Egyetem Nádasi Ferenc Gimnázium
Mozgás: néptánc
Zene: Carl Orff: Tapsrondó, illetve népdalok
Rendező: Násztor Éva
„Már az önmagában lebilincselő, ahogy Násztor Éva valódi tömeget varázsol a Marczibányi nagyszínpadára, majd ötven ifjú táncos-tanonc énekét-táncát-prózai megszólalásait követhetjük nyomon a körülbelül húszperces március 15-i műsorban, mely ráadásul a lehető legegyszerűbb, mégis leghatásosabb dramaturgiával dolgozik: szavalat, hangszerkíséretes kórus- és szólóének és tánc felel egymásra anélkül, hogy bármilyen módon is konkretizálná a forradalom eseményeit. A produkció fő értékét az jelenti, ahogyan ezek a formák, a szöveg, a zene és a tánc egymásra montírozódnak, és az, ahogyan ezt a felső tagozatos korú diákok minden pátosztól mentesen megjelenítik.”
Pap Gábor Papesz

12.00-12.15 SZÜNET
POGÁCSA AZ ARÉNÁBAN SZÍNKÖR: Az ég alatt… a lég alatt… a kék alatt…
Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület/META, Budapest
Az előadásban részlet hangzik el Vivaldi Négy évszak című művéből
A Babits és a Weöres vers megzenésítője: Tóth Regina
Koreográfus: Hermál Henriett
Rendező: Koltai Judit
„Fergeteges előadás, öröm és lélek repkedése a színpadon és a nézőtéren! Az előadás végére összeadódik a nézőség a színpadon játszók szellemi-lelki terével, már valóban együtt vagyunk. A játszók teljes életlendülettel játsszák, táncolják el életfilozófiájukat, a barátság, az elutasítás, a kirekesztettség, a befogadás, a szeretet, a magány és feloldásának életképeit, majd a közösségben való hitet. (…) Hatalmas élményt adó előadás volt!”
Láposi Terka

TEÁTRUM–KASSAI: Stílusgyakorlatok, avagy így játszunk mi!
Teátrum Alapfokú Művészeti Iskola, Szolnok
Ötletek, színpadi játék: Ónodi Gábor
Rendező: Váradi Éva
A cím – Stílusgyakorlatok – telitalálat ahhoz a témához és formanyelvhez, melyet a csapat közel 15 percig nagyon magas szinten, remek dinamikával végig élt. Saját ötletekből műfajparódiák gyűjteményét állították össze, ahol egy tárgy, a kesztyű a kulcs a játékhoz. (…) Az előadás stílusa az irónia, a gúny, a csipkelődés, a szarkazmus sok-sok formáját vonultatja fel, nagyszerű alakításokkal. A játék egészét intelligens humor szövi át, melynek természetessége az önmagukkal való szembenézésből fakad.
Láposi Terka

13.00-13.15 SZÜNET
13.15 – 15.00
HOGYAN TOVÁBB MAGYAR GYERMEKSZÍNJÁTSZÁS?
plenáris szakmai fórum
Néhány ajánlott téma:
Pályázati kiírások nem jelentek meg, pénz nincs, talán Covid sem lesz…
Mit és miből lehet fenntartani, működtetni?
Mit csináljunk, ha nem csak az országos, de a megyei rendezvényeinkre sem lesz támogatás?
Mi a zsűri szerepe, feladata a megyei találkozókon, a változó körülmények között?
Reméljük, október elején elindul a negyedik diák- és gyermekszínjátszó-rendezői tanfolyamunk. Ezzel le is jár egy akkreditációs időszakunk. Hogyan és mit kellene változtani a képzés tematikáján?
A tanfolyami képzéseken túl: hogyan lehet segíteni a fiatal gyermekszínjátszó-rendezők munkáját, továbbképzését?
A szervezők örömmel vennék, ha a regisztrációs íven az érdeklődők jeleznék, hogy milyen támafelvetések lennének számukra fontosak.
 Rövid (maximum 2 perces) témafelvetések, kérdések alkotói, működtetői, szervezői oldalról.
– Rövid (maximum 1 perces) válaszok, reflexiók, újabb kérdések a reagálni vágyóktól.
Szervezés, további információk: Kaposi László, Körömi Gábor (orszagos.talalkozo@gmail.com, +3620 2820861, +3670 9383157)
Támogató: EMMI (kulturális államtitkárság) és jogutódja
Az országos fórum szervezői előzetesen tájékoztató szakmai anyag (e-mailben) megküldését tervezik, ezért is kérjük az érdeklődőket, éljenek a regisztráció lehetőségével!

A REGISZTRÁCIÓ MENETE:
A sikeres (és rövid idő alatt lebonyolítható) regisztráció érdekében a következőket javasoljuk:
A regisztrációs felület eléréséhez kattintson vagy másolja be a következő címet a keresőbe: Országos Gyermekszínjátszó Rendezői Fórum – regisztráció
Ha megválaszolt minden kérdést, kattintson a „küldés” vagy „submit” gombra.
A regisztrációjáról egy visszaigazoló e-mail fog érkezni az ön által megadott e-mail címre.
Amennyiben nem kapta meg, kérjük jelezze azt az orszagos.talalkozo@gmail.com e-mail címen.
Regisztrált, de később kiderül, hogy mégsem jön? Kérjük, jelezze minél előbb az orszagos.talalkozo@gmail.com e-mail címen.
Segítségét a SZERVEZŐK nevében is köszönjük!
Az online regisztráció határideje: szeptember 22. (csütörtök)
Minden regisztráló ingyenesen választhat régebbi kiadványainkból, a Drámapedagógiai Magazin gyermekszínjátszással foglalkozó számaiból.
SZERETETTEL VÁRJUK RENDEZVÉNYÜNKÖN!

ELŐZETES

A Magyar Drámapedagógiai Társaság tervezett programjai, azok időpontjai az előttünk álló időszakban:
augusztus 17-18.: DRÁMA VAN – nyáron is (a részletes programmal hamarosan jelenetkezünk)
szeptember 10.: Gyermek- és diákszínjátszó-rendezői tanfolyam indul (megfelelő számú jelentkező esetén)
szeptember 17.: Drámapedagógiai tanfolyam indul (megfelelő számú jelentkező esetén)
szeptember 24.: Országos Gyermekszínjátszó-rendezői Fórum
november 18-19.: SZDN – Színház-Dráma-Nevelés módszertani hétvége (30. alkalommal)
Mindegyik tervezett (és egyben hagyományos) programunk helyszíne a Marczibányi Téri Művelődési Központ.

OKTÓBERBEN INDUL A GYERMEK- ÉS DIÁKSZÍNJÁTSZÓ-RENDEZŐI TANFOLYAM

A Magyar Drámapedagógiai Társaság 120 órás gyermek- és diákszínjátszó-rendezői képzést indít (megfelelő számú jelentkező esetén).
A nyolc hétvégére tervezett akkreditált pedagógus-továbbképzés szombati napokon 10-18, míg vasárnap 9-14 óra között.
A képzés tervezett időpontjai: 2022-ben 1. hétvége: október 8-9., 2. hétvége: október 29-30., 3. hétvége: november 12-13., 4. hétvége: december 3-4., 5. hétvége: december 17-18., 2023-ban:  6. hétvége: január 14-15., 7. hétvége: február 11-12., 8. hétvége: február 25-26.
A képzés helyszíne: Budapest, Marczibányi Téri Művelődési Központ (1022 Bp., Marczibányi tér 5/A)
A tanfolyam részvételi díja: 165 ezer Ft/fő (amely két részletben is fizethető)
Képzésvezető: Kaposi László
A képzés oktatói: szervezés alatt
(Tájékoztatásul: az előző években képzésünkön tanított Hajós Zsuzsa, Herczog Noémi, Hernádi Krisztina, Gyevi-Bíró Eszter, Jászay Tamás, Kaposi László, Kis Tibor, Kiss Anikó, Körömi Gábor, Pap Gábor Papesz, Perényi Balázs, Török László Dafti, Zsigó Anna)
A képzés részletes tájékoztatója letölthető.
A képzést évente egy alkalommal indítjuk.
Jelentkezés első fázisa: a részvételi szándék jelzése e-mailben: rendezoitanfolyam@gmail.com

További információk: Füsi Anna, +36 30 2979667

WSO – június 11-i, szombati előadások

A fesztivál előadásaira a debreceni Kölcsey Központban és a Vojtina Bábszínházban kerül sor 2022. június 10-11-én
Ezek a csoportok és előadások lesznek láthatók június 11-én, szombaton:

09:00- 11:15   Vojtina Bábszínház
JUNIKORNIS CSOPORT: Szegény Dzsoni és Árnika (34’)
Burattino Általános-, Középiskola és Gyermekotthon, Budapest
Lázár Ervin művét átdolgozta: Csapi Júlia
Koreográfia: Magyarné Tóth Andrea
Rendező: Csapi Júlia
ABAKUSZ GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ KÖR: Sziporkák (25’)
Abakusz Műhely Egyesület, Debrecen
Romhányi József Szamárfül című műve alapján
Rendező: Nánásiné Lókodi Andrea Balogh Zsófi
BOLYAISOKK – 5-6 évfolyam: Mesteremberek (25’)
Debreceni Bolyai János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Rendező: Deczki Klára Éva
LAZARCÚ MASZKÁK: Sú(j)ozó (34’)
Ciróka Bábszínház, Kecskemét
Sárosi Gábor: Sú(j)ozó
Munkatárs: Sendula Anna
Rendező: Sárosi Gábor

11:30- 12:50   Kölcsey Központ
GRIMASZK: Fehérlófia (25’)
Szent-Györgyi Albert Agóra, Szeged
Jankovics Marcell Fehérlófia című rajzfilmjének színpadi adaptációja
Jelmez: Csókási Kati, hangok: Vincze Virág
Rendező: Horváth-Kulik Szilvia
LILIPUT CSOPORT: A fülemile (8’)
Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola
Arany János A fülemile című műve alapján
Rendező: Szilágyi Gábor
TŰZTESTVÉREK: A tizenkét testvér (26’)
Fabriczius József Általános Iskola, Veresegyház
Jacob és Wilhelm Grimm A tizenkét testvér című meséjét átdolgozta Ácsné Csáki Ildikó
Rendező: Ácsné Csáki Ildikó
CSEPPET: A medve és a kardja (9’)
Érsekvadkerti Petőfi Sándor Általános Iskola
Davide Calí A medve és a kardja című művét átdolgozta Fontányi Andrea
Rendező: Fontányi Andrea

13:05- 14:20   Vojtina Bábszínház
PALICSI SZÍNJÁTSZÓ GRUND: A kis herceg (27’)
Palics Magyar Művelődési Egyesület (Szerbia)
Saint-Exupéry A kis herceg című művét átdolgozta Kalmár Zsuzsa
Asszisztens: Arnold Ildikó
Rendező: Kalmár Zsuzsa
PEGAZUS: Lucaszindróma (22’)
Miskolci Tankerületi Központ, Avastetői Általános Iskola és AMI
Az alapötlet: Janne Teller Semmi című regényéből
Rendező: Nagy Andrea
POGÁCSA AZ ARÉNÁBAN SZÍNKÖR: Az ég alatt… a lég alatt… a kék alatt… (15’)
Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület/META, Budapest
A Babits és a Weöres vers megzenésítője: Tóth Regina
Koreográfus: Hermál Henriett
Rendező: Koltai Judit

WSO – június 10-i, pénteki előadások

A fesztivál előadásaira a debreceni Kölcsey Központban és a Vojtina Bábszínházban kerül sor 2022. június 10-11-én
Ezek a csoportok és előadások lesznek láthatók június 10-én, pénteken:

11:00- 12.40 
 Kölcsey Központ
MOSOLYCSALÓ GYERMEKCSOPORT: PIPPI (25’)
Topolya Község Művelődési Háza (Szerbia)
Astrid Lindgren Harisnyás Pippijét átdolgozta Veselin Bojdev
Rendező: Crnkovity Edit és Mészáros Gábor
TEÁTRUM – KASSAI: Stílusgyakorlatok, avagy így játszunk mi! (15’)
Teátrum Alapfokú Művészeti Iskola, Szolnok
Ötletek, színpadi játék: Ónodi Gábor
Rendező: Váradi Éva
FÓKUSZ GYERMEKSZÍNPAD: Gaudeamus igitur… (30’)
Csemadok Vámbéry Ármin városi szervezete és a Csaplár Benedek Művelődési Központ Dunaszerdahely (Szlovákia)
Zenei munkatárs: Patassy Andrea
Rendező: Jarábik Gabriella és Kuklis Katalin
VÁNYAI SKACOK: A bőrönd (15’)
Ványai Ambrus Általános Iskola És Alapfokú Művészeti Iskola
56-os ünnepi filmes produkció
Rendező: Boldis Julianna
12:55- 14:55   Vojtina Bábszínház
KETTŐBÉ SZÍNMŰHELY: Éli könyve (18’)
Dr. Illyés Sándor Óvoda, Általános Iskola, Készségfejlesztő Iskola, Szakiskola, Kollégium és EGYMI Magyarbánhegyesi Tagintézménye
Rendező: Kálmánné Péli Ibolya és Nórándt Péter
AZ ART OSZTÁLY (kék csoport): Hey, Google! (25’)
Szigetmonostor Faluház
Linn Skaber A szívem egy bezárt bódé című művét átdolgozta Kas Kriszta és a csoport
Mozgás: Ignácz Borcsa és Szilágyi Janka (a csoport tagjai)
Rendező: Kas Kriszta
BENDEGÚZOK: A walesi bárdok (16’)
Országh Kristóf Általános Iskola, Sirok
Rendező: Gál Zoltán
ARRABONA DIÁKSZÍNPAD KISKÖZÉPSŐ CSOPORT: Töredékek húszhuszonkettő (30’)
Generációk Művelődési Háza, Győr
Rendező: Balla Richie
FŐNIX CSOPORT: Tündérszép Ilona és Árgyélus (15’)
Csengelei Alapfokú Művészeti Iskola
Rendező: Lantosné Horváth Irén

15:30- 17:00   Vojtina Bábszínház
BÖKÖNC: Mese-játék (15’)
Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskola, Aba
Dérné Kovács Ibolya (zenei kíséret – citera)
Rendező: Tömör Zsuzsanna és Gőbölös Gábor
HUNCUTKÁK: Csúfolódó (8’)
Szacsvay Imre Általános Iskola, Nagyvárad (Románia)
Rendező: Rusz Csilla
KUNSZIGETI BUBORÉKOK: A halhatatlanságra vágyó királyfi (20’)
Kunszigeti Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola
Rendező: Szabó Gergely
MINISZÍNI: Csoda csavar (18’)
Vigyázó Sándor Művelődési Központ, Budapest
Török Sándor Törpe című műve alapján
Rendező: Almássy Bettina
MESTERCRAFT: Át/Lépés (25’)
Budapest IX. Kerületi Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola
Lázár Ervin Gyere haza Mikkamakka című művét átírta: Tóth Edina
Rendező: Éles Eszter

17:15- 18:00 
 
Kölcsey Központ
KINCSKERESŐK: Natasa (10’)
Csuha Antal Baptista Általános Iskola, Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola, Nagyhalász
Rendező: Szentirmai Gáborné
NAPSUGÁR GYERMEKSZÍNPAD: A halász meg a felesége
I. Béla Katolikus Általános Iskola és AMI, Jászfényszaru
Rendező: Kovács Tímea
STOKI-SZÍNKÖR: A fülemile (13’)
Nyergesújfalui Kernstok Károly Általános Iskola
Arany János A fülemile című műve alapján
Rendező: Komárominé Lizán Andrea

A WEÖRES SÁNDOR ORSZÁGOS GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ FESZTIVÁLRA MEGHÍVOTT CSOPORTOK JEGYZÉKE (2022)

A felmenő rendszerű országos találkozó záró eseményére, az országos fesztiválra a Covid utáni év remek kínálatából a megyei és a fővárosi kerületi bemutatók zsűrije által javasolt csoportok létszáma és műsorideje két fesztivált is kitöltött volna. Ezért sok kiváló előadás meghívásáról le kellett mondanunk.
A meghívott csoportok:
1. Határon innen
Kunszigeti Buborékok
, Kunsziget, Kunszigeti Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, A halhatatlanságra vágyó királyfi, r.: Szabó Gergely
Arrabona Diákszínpad – Kisközépső, Győr, Generációk Művelődési Háza, Töredékek 2022, r.: Balla Richie
Pegazus, Avastetői Általános Iskola és AMI, Miskolc, Lucaszindróma, r.: Nagy Andrea
Bökönc, Aba, Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskola, r.: : Gőbölös Gábor
Kincskeresők, Csuha Antal Baptista Általános Iskola, Gimnázium és Technikum és Szakképző Iskola, Nagyhalász, Natasa (életjáték), r.: Szentirmai Gáborné
Kettőbé Színműhely, Dr. Illyés Sándor Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézmény Magyarbánhegyesi Tagintézménye, Éli könyve, r.: Kálmánné Péli Ibolya és Nórándt Péter
Ványai Skacok, Ványai Ambrus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, A bőrönd (online előadás), r.: Boldis Julianna
Bendegúzok, Országh Kristóf Általános Iskola, Sirok, A walesi bárdok, r.: Gál Zoltán
Lazarcú Maszkák, Kecskemét, Ciróka Bábszínház, Sú(j)ozó, r.: Sárosi Gábor, asszisztens: Sendula Anna
Napsugár Gyermekszínpad felsős csoportja, Jászfényszaru, IV.Béla Katolikus Általános Iskola és AMI, A halász meg a felesége, r.: Kovács Tímea
Junikornis Csoport, Burattinó Általános és Középiskola, Gyermekotthon, Budapest, Szegény Dzsoni és Árnika, r.: Csapi Júlia
Miniszíni, Vigyázó Sándor Művelődési Központ, Budapest, Csoda-csavar, r.: Almássy Bettina
CsepPet, Petőfi Sándor Általános Iskola, Érsekvadkert, A medve és a kardja, r.: Fontányi Andrea
BolyaiSokk (13-14 évesek), Debrecen, Debreceni Bolyai János Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Szentivánéji álom, r.: Deczki Klára
ABAKUSZ gyermekszínjátszó csoport, Debrecen, ABAKUSZ Műhely Egyesület, Sziporkák, r.: Nánásiné Lókodi Andrea
Az Art osztály (zöld csoport), Szigetmonostor Faluház, Hey, Google!, r.: Kas Kriszta
Teátrum-Kassai, Szolnok, Teátrum Alapfokú Művészeti Iskola, Stílusgyakorlatok, r.: Váradi Éva
Stoki-színkör, Nyergesújfalui Kernstok Károly Általános Iskola, A fülemile, r.: Komárominé Lizán Andrea
Tűztestvérek, Veresegyház, Fabriczius József Általános Iskola: A tizenkét testvér, r.: Ácsné Csáki Ildikó
Pogácsa az Arénában Színkör, Holdvilág Kamaraszínház Kulturális Egyesület/META: Az ég alatt…a lég alatt…a kék alatt… r.: Koltai Judit
Főnix, Csengelei Alapfokú Művészeti Iskola, Tündérszép Ilona és Árgyélus, r.: Lantosné Horváth Irén
Grimaszk, Szent-Györgyi Albert Agóra: Fehérlófia, r.: Horváth-Kulik Szilvia
Liliput, Szentesi Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola, Fülemile, r.: Szilágyi Gábor
Turbó Csiga, Beszédes József Általános Iskola, Siófok, Game Over, r.: Takács Tünde
MesterCraft, IX. Kerületi Molnár Ferenc Általános Iskola, Át/Lépés, r.: Éles Eszter

2. Határon túlról
Huncutkák
, Nagyvárad, ROMÁNIA, Szacsvay Imre Általános Iskola, Csúfolódó játék, r.: Rusz Csilla
Topolyai Művelődési Ház Mosolycsaló Gyermekcsoportja, SZERBIA, Pippi, r.: Crnkovity Edit
Palicsi Színjátszó Grund, Palics Magyar Művelődési Egyesület, SZERBIA, A kis herceg, r.: Kalmár Zsuzsa
Fókusz Gyermekszínpad, Dunaszerdahely / SZLOVÁKIA, a Csemadok Vámbéry Ármin városi szervezete és a Csaplár Benedek Művelődési Központ, Dunaszerdahely, SZLOVÁKIA, Gaudeamus igitur…, r.: Jarábik Gabriella, Kuklis Katalin

 

MINŐSÍTÉSEK – WEÖRES SÁNDOR ORSZÁGOS GYERMEKSZÍNJÁTSZÓ TALÁLKOZÓ, 2022

(Frissítve 05. 03-án.)
Baranya megye, Pécs, 2022. április 14.
Mandulafa Waldorf 5. osztály – Mese a lótuszvirágról – arany
Kodály legkisebbek – Szundi két apródja – arany
Caraval – Márciusi ifjak – bronz
Kamaszok Ifjúsági Színtársulat – Kamasz pillanatok – nem kaptak minősítést
Meszes Nagyok – Lőni vagy nem lőni – ezüst
Nagydobszai színpad – Március 15-i ünnepi műsor – ezüst
KÜLÖNDÍJAK:
Kamaszok Ifjúsági Színtársulat – az összetartó színházi csoportmunkáért
Papp Luca Réka (Meszes Nagyok ) – a színpadi jelenlétért 

Győr-Moson-Sopron megye, Győr, 2022. április 14.
Kunszigeti Buborékok, Kunsziget, A halhatatlanságra vágyó királyfi – arany
Arrabona Diákszínpad – Kisközépső, Töredékek 2022, Győr – arany
Arrabona Diákszínpad – Kicsi, Győr, Van ilyen – ezüst
Arrabona Diákszínpad – Mini, Győr, Kimaradsz – ezüst
Kunszigeti Dobókockák, Kunsziget, Csókák – ezüst
KÜLÖNDÍJAK:
Arrabona Diákszínpad – Kicsi, Győr – A legkritikusabb csapat
Arrabona Diákszínpad – Mini, Győr – A legerősebb kezdőjelenet
Kunszigeti Dobókockák, Kunsziget – A legjobb testvérek

Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Tiszaújváros, 2022. április 9.
Miskolci görögkatolikus színjátszók, Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola, Miskolc, Mumusok?, rendező: Nagy Andrea – bronz
Pegazus csikók, Avastetői Általános Iskola és AMI, Miskolc, Időhurok, rendező: Nagy Andrea – ezüst
Fazekas Drámások, Fazekas Utcai Általános Iskola és AMI, Miskolc, Mosolyország tovább él, rendező: Király Judit – bronz
Pegazus, Avastetői Általános Iskola és AMI, Miskolc, Lucaszindróma, rendező Nagy Andrea – arany
Hunyadisok, Tiszaújvárosi Hunyadi Mátyás Általános Iskola, Tiszaújváros,  Az irigy testvér, rendező: Tompa Klára – bronz
A zsűri a Pegazus csoport (Avastetői Általános Iskola és AMI) előadását javasolja meghívásra a debreceni országos fesztiválra.
KÜLÖNDÍJAK:
Anna Klára (Pegazus, Avastetői Általános Iskola és AMI 2.) – Luca szerepének megformálásáért
Fazekas Drámások, Fazekas Utcai Általános Iskola és AMi – “A csoport magas szintű együttműködésért” (csoportos különdíj)
Miskolci görögkatolikus színjátszók, Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola – “A téma izgalmas, és szórakoztató feldolgozásáért” (csoportos különdíj)
Hunyadisok, Tiszaújvárosi Hunyadi Mátyás Általános Iskola – “Egységes színpadi alkotómunkáért” (csoportos különdíj)

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Kisvárda, 2022. április 9.
Huncutkák,  Ajaki Tamási Áron Általános Iskola, Ajak, Kísértések (életjáték), rendező: Tormáné Szabó Ilona – arany
Kincskeresők, Csuha Antal Baptista Általános Iskola, Gimnázium és Technikum és Szakképző Iskola, Nagyhalász, Natasa (életjáték), rendező: Szentirmai Gáborné – arany
Huncutkák utánpótlás, Ajaki Tamási Áron Általános Iskola, Ajak, A fájós fogú oroszlán, rendező: Tormáné Szabó Ilona – ezüst

Békés megye, Gyomaendrőd, 2022. április 9.
Kettőbé Színműhely, Dr. Illyés Sándor Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola, Kollégium és Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézmény Magyarbánhegyesi Tagintézménye, Éli könyve, rendező: Kálmánné Péli Ibolya és Nórándt Péter – arany 
KÜLÖNDÍJ:
Ványai Skacok, Ványai Ambrus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, A bőrönd (online előadás), rendező: Boldis Julianna

Heves megye, Sirok, 2022. április 21.
A walesi bárdok, Bendegúzok, Országh Kristóf Általános Iskola, Sirok, r.: Gál Zoltán – arany
Magyar etűdök, Pereszkék színjátszó csoport, Országh Kristóf Általános Iskola, Sirok, r.: Huszár Éva Julianna – arany
Soha ne feledd el az emlékét! (ünnepi műsor), Sosincsvége csoport, II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskola, Gyöngyös, r.: Kovácsné Tuza Katalin (az előadást felvételről volt látható) – a csoport nem kért minősítést
KÜLÖNDÍJAK:
Bendegúzok – a különösen erős közösségi játékért
Pereszkék – a különösen erős közösségi játékért

Bács-Kiskun megye, Kecskemét, 2022. április 22.
Zöld Petike (népmese-feldolgozás), Diridongók színjátszó csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Vass-Eysen Ábel, Szabóné Kovács Andrea – arany
Farkas kontra Piroska (szerkesztett játék), Petőfisek színjátszó csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Hajdú-Vörös Enikő – emléklap
A rút kiskacsa (szerkesztett játék), Csiribiri csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Rácz Annamária, Wamzer Gabriella Éva – ezüst
Pattog a labda (szerkesztett játék), Tücsök csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Vass-Eysen Ábel, Szabóné Kovács Andrea – arany
Csiribiri komédiák, ZsebZsiványok színjátszó csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Becsei Szilvia – bronz
Sün Balázs, Napsugár Gyermekszínpad középsős csoportja, Jászfényszaru, csoportvezető, rendező: Kovács Tímea – bronz
SzemélyM (életjáték), Fejjel a falnak színjátszó csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Becsei Szilvia – ezüst
Sú(j)ozó, Lazarcú Maszkák színjátszó csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Sárosi Gábor, asszisztens: Sendula Anna – arany
A halász meg a felesége, Napsugár Gyermekszínpad felsős csoportja, Jászfényszaru, csoportvezető, rendező: Kovács Tímea – arany

A három nyúl (tárgyanimációt, bábot használó előadás), Galagonya Csoport, Kecskemét, csoportvezető, rendező: Vass-Eysen Ábel, Szabóné Kovács Andrea – emléklap
KÜLÖNDÍJAK:
Diridongók színjátszó csoport – az előadás zenei világáért
Fejjel a falnak színjátszó csoport – a csapatmunkáért
Napsugár Gyermekszínpad középsős csoportja – az irodalmi anyag míves feldolgozásáért
ZsebZsiványok színjátszó csoport – a csapatmunkáért
Petőfisek színjátszó csoport – a szereposztás egyedi megoldásaiért
Tücsök Csoport – a kreatív eszközhasználatért
Csiribiri Csoport – a drámajátékok beépítéséért
Napsugár Gyermekszínpad felsős csoportja – az irodalmi anyag míves feldolgozásáért
Galagonya Csoport – a különleges látványvilágért
Lazarcú Maszkák – a kamasz útkeresés ábrázolásáért

Budapest 3. és Pest megye 2., Csepel, 2022. április 23.
Szegény Dzsoni és Árnika, Junikornis Csoport, Burattinó Általános és Középiskola, Gyermekotthon, Budapest, r: Csapi Júlia – arany
A kobold és a 3. A, Csepeli Csemeték, Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola Szín-Pad-Kép Tagintézménye, Budapest, r: Szabó Zsófia – bronz
Galibás Mátyás, Nagy Dumás Amatőr Diákszínpad, Budafoki Kossuth Lajos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, r: Baloghné Gerse Zsuzsa – emléklap
A tücsök és a hangya a Való Világban (stílusgyakorlatok), Aranyos Aprók, Zuglói Arany János Általános Iskola és AMI, Budapest, r: Lossos Borbála – arany
A három testvér, KAF-a Kölykök, Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola Szín-Pad-Kép Tagintézménye, Budapest, r: Szabó Zsófia – arany
Ne hAGYd magad!, Nagy Dumás Amatőr Diákszínpad, Budafoki Kossuth Lajos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, r: Baloghné Gerse Zsuzsa ) – ezüst
Csúnya királylány, Paletta, Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola Szín-Pad-Kép Tagintézménye, r: Keszy-Harmath Eszter – arany
Csoda-csavar, Miniszíni, Vigyázó Sándor Művelődési Központ, Budapest, r: Almássy Bettina – arany
KÜLÖNDÍJAK:
Junikornis Csoport – összművészeti csoportos különdíj
Nagy Dumás Amatőr Diákszínpad – az előadásban szereplő kórus példás összetartásáért
Miniszíni – a kisebbek és nagyobbak összjátékáért

Nógrád megye, Balassagyarmat, 2022. április 23.
A medve és a kardja, CsepPet, Petőfi Sándor Általános Iskola, Érsekvadkert, R.: Fontányi Andrea – arany
Volt egy szép ládika, ROSSZCSONTOK, Erkel Ferenc AMI, Bátonyterenye, r.: Mátraházi Tamás – ezüst
A három Benedek, ROSSZCSONTOK, Erkel Ferenc AMI, Bátonyterenye, r.: Mátraházi Tamás – bronz
FÉBÉ TÁRSULAT, Rózsavölgyi Márk AMI, Szécsény, r. Csukáné Szerémy Andrea – ezüst
A lusta legény és a szorgalmas lány, ROSSZCSONTOK, Erkel Ferenc AMI, Bátonyterenye, r.: Mátraházi Tamás – bronz
A nyúl története – Éljen a húsvét, ROSSZCSONTOK, Erkel Ferenc AMI, Bátonyterenye, r.: Mátraházi Tamás – bronz
Játék Romhányival, ANDI SZÍNJÁTSZÓSAI, Rózsavölgyi Márk AMI, Szécsény, r.: Garamvölgyi Andrea – ezüst
Március üzenete, KOLLEKTÍVA, Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium, Balassagyarmat, r.: Orosz Bernadett – ezüst
Passiójáték, ROSSZCSONTOK, Erkel Ferenc AMI, Bátonyterenye, r.: Mátraházi Tamás – ezüst
KÜLÖNDÍJAK:
ROSSZCSONTOK – a lendületes versmondásért
FÉBÉ TÁRSULAT – intenzív színpadi jelenlétért Baranyi Teofilnak
ANDI SZÍNJÁTSZÓSAI – emlékezetes színpadi játékért Horváth Hella Napsugárnak
ROSSZCSONTOK – Péter átütő megformálásáért Pádár Tamásnak

Hajdú-Bihar megye, Hajdúnánás, 2022. április 23.
A bajusz, BolyaiSokk (3. évfolyam), Debrecen, r.: Deczki Klára – arany
Kalózok a Dunán, Katedra Színházi Műhely – alsó tagozat, Debrecen, r.: Jószai Zoltán – bronz
A fájós fogú oroszlán, Rosszcsontok, Ebes, r.: Bálintné Bagdi Ibolya – ezüst
Sziporkák, ABAKUSZ gyermekszínjátszó csoport, Debrecen, r: Nánásiné Lókodi Andrea – arany
Stílusjátékok (A. A. Milne: Micimackó – Füles születésnapja, Tarcsai Szabó Tibor: Ki a legügyesebb?; A nyúl története – népmese), DEMKI Alföld Gyermekszínpada, Debrecen, r.: Várhidi Attila – ezüst
Katedra Színházi Műhely (felső tagozat), Debrecen, Tehetségek Háza, r.: Jószai Zoltán – ezüst
Szentivánéji álom, BolyaiSokk (5-6. évfolyam), Debrecen, r.: Deczki Klára – arany

Vas megye, Celldömölk, 2022. április 29.
Nem mi, Eck Imre AMI – Soltis Lajos Színház csoportja, Celldömölk
Egy forradalmi nap Petőfivel (ünnepi műsor), Mórás Színjátszók, Móra Ferenc Általános Iskola, Répcelak – bronz
Vacskamati virágja, Szent Benedek Iskola Irodalmi Színpad, Szent Benedek Katolikus Általános Iskola, Celldömölk – bronz minősítés
Elillant a pecsenye, Tücsök Bábcsoport, Celldömölki Városi Általános Iskola – arany
KÜLÖNDÍJAK:
Eck Imre AMI – Soltis Lajos Színház csoportja – Varga Luca: „Benned van az erő”
Mórás Színjátszók – Pál Nóra: Szendrey Júlia alakításáért, Rácz Dávid: Petőfi alakításáért
Szent Benedek Iskola Irodalmi Színpad – a szeretet fontosságának felvállalásáért
Tücsök Bábcsoport – a szép, tiszta, érthető beszédért és az együttjátszás öröméért

Komárom-Esztergom megye, Tatabánya, 2022. április 29.
A fülemile, Stoki-színkör, r.: Komárominé Lizán Andrea – arany
Zöldsègeket beszélünk, Lámpalázas Színjàtszók, r.: Mikolasek Zsófia – ezüst
Tikàsz Péter, Ficseri, r.: Bíró Ildikó – ezüst
Amerikai leányszöktetés, Gárdonyisok(k), r.: Szalókiné Polónyi Judit – ezüst
A bolond falu, MASKARA diákszínpad, r.: Kissnè Kóczàn Gyöngyi – ezüst
Pillanatok, Zsák Bolha, r.: Sulyokné Nagy Tünde – bronz
KÜLÖNDÍJAK:
Velsz ebek – zenei közreműködésért Pógyor Dominik
Stoki-színkör – zenei közreműködésért Krusó Kinga
Dongók – VILLANDÓ-DÍJ, avagy egy villanásnyi élményért
Lámpalázas Színjátszók – ZÖLDELLŐ-DÍJ, avagy a környezettudatos játékért
Velsz ebek – DREI LANGUAGE JÁTÈK-DÍJ avagy az integrált idegennyelv használatáért
Gárdonyisok(k) – “SOKOLDALÚ” JÁTÉK-DÍJ, avagy a speciális tárgyhasználatért
MASKARA diàkszínpad – EGYÜTT MOZDULUNK-DíJ avagy a közössègi játékért

Budapest 2. Kőbányai Gyermek és Ifjúsági Szabadidő Központ KÖSZI, 2022. április 29-30.
Tűztestvérek: A tizenkét testvér (Csáki Ildikó) – ARANY
Kőrösi: Végtelen történet: Fantázia bajban van (Lents Szilvia) – BRONZ
Csemetekert Gyermekszínház: Segítség, ember (Négyesi Nóra) – EZÜST
Kőrösi: Indiában, hol éjjel a vadak (Lents Szilvia) – EZÜST
Színteresek: Bandival álmodtam (Hermál Henriett) – BRONZ
Bóbita: Vásárban (Szilvási Ildikó) – EZÜST
Cápák: Gyermeklakodalmas, vagy amit akartok (Tóth Olivér Artúr) – BRONZ
Pingvinek: A Grincs (Major Zsuzsa, Tóth Olivér Artúr) – BRONZ
Mágnes Színház: Kamasz Panasz (Kiss Ágnes) – EZÜST
Kisfazék drámacsoport: Almabaj (Csörgei Andrea) – BRONZ
Pogácsa az Arénában Színkör: Az ég alatt…a lég alatt…a kék alatt… (Koltai Judit) – ARANY
KicsiFazék: Kelta mese (Csörgei Andrea) – EZÜST
Aranyos Kamaszok: Csoport.Terápia (Lossos Borbála) – EZÜST
KÜLÖNDÍJAK:
Tűztestvérek – Csáki Ildikó részére, a komplex pedagógiai munkáért
Csemetekert Gyermekszínház – A színpadi világ megteremtéséért
Bóbita Csoport – a Bóbita csoport szülei részére a közösségi összefogásért
Cápák, Pingvinek –Tóth Olivér Artúr részére „a szabad lélek ápolásáért”
KicsiFazék –Csörgei Andrea részére, az igényes irodalmi háttér kiválasztásáért

Gyermekszínjátszó találkozók: megyei, kerületi bemutatók

A 2022-es WSO megyei és fővárosi kerületi bemutatóinak sora 2022. május 6-7-8-n zárul.
Május 6-án Szegeden a Csongrád-Csanád megyei találkozó házigazdája a Szent-Györgyi Albert Agóra lesz.
Ugyanezen a napon a Somogy megyei gyermekszínjátszókat várja Csurgó: a program a Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnáziumban került megrendezésre.
Május 7-én a Tolna megyei gyermekszíjátszókat várják Szekszárdon a Német Színház munkatársai,
míg a Veszprém megyeieket Pétfürdőn látják örömmel a Közösségi Házban.
A rendezvénysorozat utolsó bemutatója május 8-án, szombaton a Marczibányi téren lesz.
A fellépő csoportoknak természetesen már rég regisztrálniuk kellett, de a szakmai érdeklődők, hozzátartozók számára a rendezvények nyilvánosak: ingyenesen megtekinthetők.  

A közelmúlt gyermekszínjátszó megyei vagy fővárosi kerületi bemutatói
1. A 2022-es WSO első három rendezvényére Gyomaendrődön, Kisvárdán és Tiszaújvárosban került sor április 9-én.
Az említettek közül kettő új helyszínnek számít: Tiszaújvárosban és Gyomaendrődön első alkalommal rendeztek szervező partnereink megyei gyermekszínjátszó bemutatót a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó részeként, míg Kisvárda bejáratott, régi helyszíne a gyermekszínjátszóknak.

2. Pécsett és Győrben folytattuk a WSO bemutatóit április 14-én. Mindkét említett városunkban a bábszínházakban találkoztak a gyermekszínjátszó csoportok: a Bóbita Bábszínház és a Vaskakas Bábszínház fogadta be a színjátszó gyerekeket és előadásaikat. (Köszönjük a bábszínházaknak a rendkívül pozitív hozzáállást.)

3. A WSO megyei/fővárosi kerületi bemutatóinak sorozatát hét helyszínen folytattuk április 21-24. között!!!
Április 21-én Sirokon találkoztak a Heves megyei csoportok.
A Bács-Kiskun megyei találkozóra április 22-én került sor Kecskeméten.
Április 23-án Balassagyarmaton, Csepelen, Hajdúnánáson és Székesfehérváron volt megyei vagy fővárosi kerületi találkozó.

A hétvége gyermekszínjátszó eseménydömpingjét 24-én Fóton a Pest megyei bemutató zárta.

4. 2022. április 29-én négy helyszínen került sor jelentős gyermekszínjátszó bemutatóra:
– a Fegyverneki Művelődési Ház és Könyvtárban került megrendezésre a Jász-Nagykun-Szolnok megyei találkozó.
– Celldömölkön a Soltis Lajos Színház Művelődési Egyesület volt a szervező és a befoadó, a rendezvény házigazdája
– Tatabányán a Vérta Agórája adott otthon a Komárom-Esztergom megyei bemutatónak
– a fővárosban, Kőbányán, a KÖSZI-ben (Kőbányai Gyermek és Ifjúsági Szabadidő Központ) április 29-én kezdődött és még 30-án is javában tartott a program, ahol a Kohó Kulturális és Közművelődési Egyesület volt a szervező